Eco az irodalmi bojkott ellen
Umberto Eco az irodalmi bojkott ellen emelt szót szerdán a jeruzsálemi könyvvásáron. „Teljes őrültségnek, és alapvetően rasszistának találom, hogy egy tudóst, egy egyszerű állampolgárt kormánya politikájával azonosítsanak” – mutatott rá a 79 éves olasz író, aki olyan könyvekkel vált világhírűvé, mint A rózsa neve vagy A Foucault-inga.
Umberto Eco az irodalmi bojkott ellen emelt szót szerdán a jeruzsálemi könyvvásáron annak kapcsán, hogy brit írók arra szólították fel honfitársukat, Ian McEwant: utasítsa vissza a neki ítélt izraeli irodalmi díjat tiltakozásul Izrael politikája ellen. A Vágy és vezeklés Booker-díjas szerzője ugyan átvette a jeruzsálemi könyvvásár irodalmi díját, de beszédében kemény kritikával illette a palesztinokkal szemben alkalmazott izraeli politikát.
Mint azt Umberto Eco újságíróknak elmondta, rá nem próbáltak nyomást gyakorolni kollégái, hogy maradjon távol az izraeli könyvvásártól, és nem is támogatja az ilyen jellegű bojkottokat.
Umberto Eco, akit saját bevallása szerint mindig izgatott a zsidó kultúra, az izraeli politikáról alkotott véleményét firtató kérdésekre óvatosan válaszolva azzal viccelődött: annyi bírálnivalója van az olasz kormány politikáját illetően, hogy nem marad ideje az izraeli kormányról beszélni.
Elismerte ugyanakkor Jeruzsálem politikai komplexitását. Mint fogalmazott, Jeruzsálem „kénytelen három vallás városa lenni”, és „nagyszerűsége egyben a problémája is”. „Jeruzsálem nem a tiétek, az emberiséghez tartozik” – mondta a helyi közönségnek.
Legutóbbi hozzászólások